Aktualitet

Shtyhet sërish seanca në Krimet e Rënda për ‘Habilajt’


               Publikuar në : 15:09 - 11/06/19 |
Al Do

Është shtyrë sërish seanca në Gjykaten e Krimeve të Rënda për grupin e “Habilajve” .

Shkak është bere mosmbërritja e letërporosive nga Italia,  ku të vërtetohet se të pandehurit kanë marrë njoftim për fillimin e procesit gjyqësorë edhe ne vendin Shqipëri.

Në gjykatë këtë të martë doli vetëm Armando Koçerri i cili me herët ka kërkuar edhe mase me te lehte sigurie se ajo e arrestit me burg. Koçerri u arrestua së bashku me Nazer Seitin. Ky i fundit u ekstradua disa muaj më parë në Itali, ku edhe është duke u gjykuar.

Më datë 13 Qershor pritet që Gjykata e Katanias në Itali, të japë vendimin për grupin e Habilajve.

Prokuroria akuzon 9 të pandehurit, se kanë kryer trafik droge drejt Italisë në kuadër të grupit të strukturuar kriminal. Kujtojmë se nga përgjimet për këtë grup, ka dalë edhe emri i ish-ministrit Saimir Tahiri, i cili është marrë i pandehur për përkrahjen e grupit të Habilajve, i drejtuar nga kushërinjtë e tij Moisi dhe Artan Habilaj. /Opinion.al

Pas