Bota

Shtohet numri i viktimave nga zjarret në Australi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:40 - 14/11/19 |
xhu lia

Autoritetet në Australi u shprehën se kanë arritur në katër numri i viktimave si pasojë e zjarreve në që kanë përfshirë bregdetin lindor të këtij vendi, që prej një jave.

Trupi i një 58-vjeçari u gjet në Nju Sauth Uells gjatë të enjtes.

Ekipet e zjarrfikësve po luftojnë me mbi 120 zjarre në Nju Sauth Uells dhe në Kuinsllend.

Tani edhe banorët në perëndim të Australisë janë paralajmëruar lidhur me zjarret.

Një koalicion i ish-shefave të zjarrfikësve e akuzoi qeverinë të enjten për injorimin e paralajmërimeve të tyre për ndryshimin e klimës dhe potencialin e saj për të përkeqësuar zjarret.

“Gjërat nuk do të përmirësohen nëse udhëheqësit tanë të zgjedhur nuk përballen me këtë çështje dhe nuk i zvogëlojnë emetimet e gazrave” tha Mike Brown, ish-shef i zjarrfikësve.

Që prej të premtes së kaluar, katër njerëz kanë vdekur dhe së paktën 300 shtëpi janë shkatërruar ose dëmtuar nga zjarret në Nju Sauth Uells./Opinion.al/

 

Pas