Bota

Shtohet frika e rrjedhjeve radioaktive në Zaporizhia, Britania sjell dronët nënujorëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:14 - 28/08/22 |
Opi Nion

Shtohet frika e një rrjedhjeje radioaktive nga termocentrali bërthamor i Zaporizhias mes akuzave midis Rusisë dhe Ukrainës për origjinën e bombardimeve të saj, ndërsa Britania përforcon palën ukrainase me dronë nënujorë.

Të shtunën, kompania shtetërore e energjisë bërthamore e Ukrainës, Energoatom, njoftoi se termocentrali bërthamor Zaporizhia ka funksionuar që nga mesdita e së shtunës, me rrezik prezent për rrjedhje dhe zjarr, pas bombardimeve për të cilat ukrainasit dhe rusët fajësojnë njëri-tjetrin.

Ndërkohë, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi se do të vendosë gjashtë dronë nënujorë në Ukrainë për ta ndihmuar atë të neutralizojë minat detare të vendosura nga Rusia në brigjet e saj dhe të trajnojë personelin ushtarak ukrainas për t’i përdorur ato.

Këto mjete nënujore pa pilot “të lehta dhe autonome” “janë të dizajnuara për përdorim në mjedise të cekëta bregdetare” dhe janë “të afta të operojnë në mënyrë efektive në thellësi deri në 100 metra për të zbuluar, lokalizuar dhe identifikuar minat (…) në mënyrë që marina e Ukrainës t’i neutralizojë”, ka shpjeguar Ministria Britanike e Mbrojtjes në njoftimin për shtyp që ka publikuar.

Sipas të njëjtit burim, “dhjetëra anëtarë të marinës ukrainase do të trajnohen për përdorimin e këtyre dronëve gjatë muajve të ardhshëm, ndërsa trajnimi për të parin tashmë ka filluar”. Trajnimi për përdorimin e tyre do të kryhet nga personeli ushtarak britanik dhe amerikan.

Dhënia e kësaj ndihme ushtarake u njoftua pasi, gjithmonë sipas Ministrisë Britanike të Mbrojtjes, “Rusia po e kthen ushqimin në një armë duke shkatërruar bujqësinë ukrainase dhe duke vendosur një bllokadë në portet e Detit të Zi të vendit për të parandaluar eksportet”.

Edhe pse disa anije mallrash që transportonin grurë kanë qenë në gjendje të largohen nga Ukraina sipas kushteve të një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga OKB-ja, eksportet e produkteve bujqësore “po pengohen nga minat detare të vendosura nga forcat ruse përgjatë bregdetit”, sipas Londrës.

Në maj, kryeministri britanik Boris Johnson njoftoi 300 milionë paund (355 milionë euro) ndihmë ushtarake dhe humanitare për Ukrainën, pas një pakete të mëparshme prej 450 milionë paund kryesisht raketa./Opinion.al

Pas