Bota

Më shumë se 1 mijë të vdekur nga përmbytjet në PakistanBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:26 - 28/08/22 |
Opi Nion

Numri i të vdekurve nga shirat dhe përmbytjet në Pakistan ka arritur në 1,033 të vdekur dhe 1,527 të plagosur, sipas bilancit zyrtar të qeverisë.

Mes të vdekurve numërohen edhe 348 fëmijë dhe 207 gra.

Në 24 orët e fundit 119 persona kanë humbur jetën dhe 71 të tjerë janë plagosur në aksidente të shkaktuara nga shirat dhe përmbytjet. Shirat kanë dëmtuar 949,858 shtëpi që nga 14 qershori. Lumenjtë në provincën veriperëndimore të Khyber Pakhtunkhëa kanë vërshuar dhe ujërat tani po lëvizin drejt provincave Punjab dhe Sindh. Aktivitetet e shpëtimit po vazhdojnë me shpejtësi në të gjithë vendin./Opinion.al

Pas