Te Fundit

Shtegtimi i shqiptarëve për të gjetur një biletë avioni të lirë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:33 - 03/09/15 |
b.f

TIRANE-Shqiptarët prej kohësh zgjedhin lloj-lloj variantesh për të udhetimet jashtë vendit vetëm për të shmangur Rinasin. Biletat janë shumë të shtrenjta. Kjo është aryseja kryesore që po e bën të vetmin aeroport në vend përditë e më të pasuportueshëm për shqiptarët. Linjat e tjera që po përdoren cdo ditë më shumë janë nga Shkupi, Prishtina, Korfuzi, etj.

Aeroporti nderkombetar i Rinasit ofron çmimet me te larta te fluturimit, krahasuar jo vetem me vendet e rajonit, por dhe me gjere. Ekskluziviteti i parashikuar ne marreveshjen me koncesionarin e ka lene ate te vetmin aeroport nderkombetar ne Shqiperi. Per me teper asnje nga rekomandimet e komisionit te autoritetit te konkurences per rregullimin e ketij tregu nuk kane vene ne zbatim.

Shqipëria dhe Kosova janë të vetmet vende të rajonit me një aeroport, ndërkohë që të tjerat numërojnë nga dy në tetë të tilla, duke mundësuar një treg konkurent me çmime të lira shërbimi e udhëtimi dhe jo tarifa abuzive si në aeroportin ndërkombëtar të Rinasit me pozitë dominuese në tregun shqiptar të transportit ajror.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas