Kronikë

Shpëtoi djemtë, identifikohet shqiptari i vrarë me armë në Athinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:59 - 12/01/21 |
Opi Nion

Është identifikuar shqiptari i cili mbeti i vrarë  pasditen e djeshme në Athinë të Greqisë. Mësohet se viktima është 54-vjeçari Edmond Llangozi, ndërsa të plagosurit me armë zjarri janë dy djemtë e tij, Anxhelo dhe Mihal Llangozi.

Këto emra i janë përcjellë sot edhe policisë shqiptare  të cilës i është kërkuar edhe informacion lidhur me aktivitetin që ata mund të kenë pasur në territorin tonë.

Autoritet greke kanë deklaruar se nëse nuk do të vraponin që të fshiheshin, numri i viktimave do të ishte më i lartë.

Fillimisht autori ka qëlluar në ajër, ndërsa më pas ka pasur në fokus familjen Llangozi. E plagosur mbeti edhe kamarierja e lokalit ku ndodheshin, Xhorxhina Kosa, gjithashtu shqiptare.

Autoritet greke po hetojnë arsyet pse të gjithë anëtarët e familjes ishin në lokal, ndërsa dyshohet se mund të ketë pasur një konflikt verbal para vrasjes.

Autori i krimit, i cili kishte mosmarrëveshje për çështje parash me dy djemtë e plagosur rëndë të viktimës, të moshës 28 dhe 22-vjeçare, shkoi për të kërkuar kthimin e parave, të cilat dyshohen se mund të kenë ardhur nga aktivitete të paligjshme.

Të dy vëllezërit nuk pranuan t’i jepnin paratë, dhe për shkak të kësaj filloi grindja. Në ato momente, babai i dy fëmijëve, duke parë që djemtë e tij që po grindeshin, vrapoi për t’i ndihmuar.

Menjëherë autori ka nxjerr armën dhe ka qëlluar në drejtim të tyre. Ndërkohë, autoritetet kanë identifikuar autorin dhe e kanë shpallur në kërkim./ Opinion.al

Pas