-Teknologji

Shkencëtarët në Hawai zbulojnë një nga planetët më të rinj që mund të shihet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:10 - 25/10/21 |
Opi Nion

Një ekip ndërkombëtar hulumtues i udhëhequr nga Universiteti i Hawait në Mānoa ka zbuluar një nga planetët më të rinj të vëzhguar ndonjëherë, duke vlerësuar se planeti është “disa herë më masiv” se Jupiteri.

Planeti i ri, i quajtur 2M0437b, u gjet në një “çerdhe yjore” dhe u krijua përafërsisht disa miliona vjet më parë – afërsisht në të njëjtën kohë kur ishujt kryesorë Hawai dolën nga oqeani. Ky zbulim i mrekullueshëm i shtohet një liste elitare të planetëve që ne mund t’i vëzhgojmë drejtpërdrejt me teleskopët tanë,” tha profesori në Unisersitetin e Mānoas, Eric Gaidos./Opinion.al

 

Pas