Bota

SHBA ndalon importin e naftës ruse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:07 - 08/03/22 |
Opi Nion

Presidenti Biden ka konfirmuar ndalimin e plotë të importit të naftës ruse në SHBA.

Ai thotë se masa do të thotë se “populli amerikan do t’i japë një goditje tjetër të fuqishme” udhëheqjes së Putinit.

“Ne nuk do të jemi pjesë e subvencionimit të luftës së Putinit”,-shton Biden.

Pavarësisht frikës për rritjen e çmimit të gazit, masa ka një mbështetje të gjerë politike dypartiake në SHBA.

Çmimet e naftës janë rritur në pritje të njoftimit të Biden. Lëvizja e SHBA është më e menjëhershme sesa në Evropë, e cila është shumë më e varur nga nafta dhe gazi rus.

Pas