Bota

SHBA, kërkesë Turqisë: Na jepni pamjet e vrasjes së gazetarit!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:23 - 18/10/18 |
b.f

SHBA i ka kërkuar Turqisë që të sjellë dëshmitë filmike se gazetari saudit Jamal Khashoggi u vra në konsullatën saudite të Stambollit.

“Ne e kemi kërkuar atë, nëse ekziston,” u tha Presidenti Donald Trump gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.

Khashoggi nuk është parë që kur hyri në ndërtesë më 2 tetor. Arabia Saudite e mohon vrasjen e tij.

Ndërkohë, Washington Post ka botuar kolonën e fundit që zoti Khashoggi shkroi para zhdukjes së tij.

Në kolonë ai flet për rëndësinë e një shtypi të lirë në Lindjen e Mesme.

Redaktori i opinioneve të gazetës, Karen Attiah, tha se lirimi i tij ishte vonuar me shpresën se  Khashoggi do të kthehej në mënyrë të sigurt.

“Tani unë duhet të pranoj: Kjo nuk do të ndodhë. Kjo është pjesa e fundit e tij që unë do të redaktoj për The Post”, shkruante ajo.

“Kjo kolonë në mënyrë të përkryer kap angazhimin e tij dhe pasionin për liri në botën arabe, një liri për të cilën, me sa duket, dha jetën e tij”.

 

Pas