Bota

SHBA bllokon faqet e internetit të lajmeve iraniane


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:34 - 23/06/21 |
Opi Nion

SHBA ka rrëzuar dhjetëra faqe të lajmeve iraniane, të cilat i ka akuzuar për përhapjen e dezinformimit.

Një numër domenesh, përfshirë disa të përdorura nga Press TV në gjuhën angleze, një kanal shtetëror iranian i lajmeve, postuan njoftime të martën duke treguar që ato ishin bllokuar nga autoritetet amerikane.

Kjo lëvizje vjen në mes të tensioneve të rritura midis SHBA dhe Iranit mbi ri-inicializimin e një marrëveshje bërthamore.

Departamenti i Drejtësisë i SHBA tha se SHBA kishin kapur 33 faqe në internet të drejtuara nga Unioni Islamik i Radios dhe Televizionit Islamik dhe tre të tjera të drejtuara nga milicia e mbështetur nga Irani Hezbollah, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters./Opinion.al

Pas