Aktualitet

Salianji ironi në Kuvend:Rama e Braçe kanë shqetësim të madh,iu kanë humbur lopëtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:16 - 30/06/22 |
Opi Nion

Në seancën plenare të ditës së sotme, deputeti demokrat Ervin Salianji e konsideroi aktin normativ për kompensimin e çmimeve të materialeve të ndërtimit, një akt që favorizon oligarkët.

Sipas tij janë të njëjtët oligarkë që marrin para nga taksat e shqiptarëve dhe i kthejnë në kulla në Tiranë.

“Kanë prioritet të ndihmojnë një grusht oligarkësh që e kanë shqyer Shqipërinë dhe e ndajnë buxhetin e shtetit në mënyrë të përvitshme. Janë të njëjtin oligarkë që marrin para nga taksat e shqiptarëve dhe i kthejnë kulla në Tiranë. Një pjesë e madhe e tyre janë ata që donin të ndihmoi për të pastruar para, nisma me amistinë për të gjithë këtë kategori. A duhet të penalizoheshin kompanitë që nuk i kanë kryer punët në afat. Në vend që të penalizohen këto favorizohen duke iu dhënë para shtesë”-tha Salianji.

Më tej ai ironizoi diskutimin mes Ramës dhe Braçes për lopët.  Salianji u shpreh se nga Shqipëria kanë ikur 500 mijë njerëz, ndërsa theksoi se Rama dhe Braçe “bëjnë sikur nuk shohin dhe shqetësimi i madh qenka se ka rënë numri i lopëve”.

 “Për të kuptuar se cili është realiteti, shikoni për çfarë bëhet diskutimi publik, një diskutim se iu kanë humbur lopët. Këtu kanë ikur 500 mijë njerëz. Këta bëjnë sikur nuk shohin dhe shqetësimi i madh qenka se ka rënë numri i lopëve. I nisin me 50 mln rrugët dhe iu shkojnë 180. Prandaj është e pamundur, jo se nuk ka para Shqipëria, paratë që nuk i jep nga xhepi qeveria që ia ka marrë nga rritja e çmimeve, ua zhvat qytetarëve,  nuk i shpërndan në mënyrë të drejtë, nuk ndihmon qytetarët, bizneset në nevojë. Nëse do kishte favorizim që do prekeshin punëtorët do e votonin pro. Më të pasurit që janë bërë të pasur në kurriz të mijëra qytetarëve se kanë lidhje me qeverinë t’iu japim dhe ca para më shumë. Kjo është politikë zhvatjeje hapur me ligj, pa pikë turpi bëhet sikur po ndihmohet ekonomia, kut të gjithë tjerët nuk përballojnë dot çmimet e naftës. Një pjesë e madhe po i bëjnë pastrim po këto kompani”, tha Salianji.

Pas