Bota

Macron: Lufta e Ukrainës është lufta e NATO-sBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:29 - 30/06/22 |
Opi Nion

Samiti i NATO-s në Madrid ka përfunduar dhe liderët botërorë që janë pjesë e aleancës ushtarake kanë ndarë reagimet e tyre.

Gjatë fjalës së tij, presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se mbështetja për Ukrainën nuk mund të ndalet.

“Lufta e Ukrainës është lufta e Bashkimit Evropian dhe NATO-s”,-shtoi ai.

Ndërkohë, kancelari gjerman Olaf Scholz tha se nuk dëshiron të spekulojë se për sa kohë do t’i duhet mbështetje Ukrainës.

Ai i quajti “qesharake” komentet e Putinit për imperializmin e NATO-s, duke shtuar se askush nuk mund të thotë se çfarë do ta bënte presidentin rus t’i jepte fund luftës në Ukrainë./Opinion.al

Pas