Aktualitet

Sa do të zgjasë vala e re e COVID-19Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:15 - 20/07/22 |
Opi Nion

Infektimet me koronavirus nuk kanë të ndalur. Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik pohojnë se rastet në rritje do të vijojnë të jetë të paktën deri në fund të Korrikut apo fillim Gushti.

Vazhdon trendi në rritje i numrit të rasteve ditore dhe ky trend parashikohet që të jetë në rritje dhe në 2 apo 3 javët në vijim infektime ka nga të gjitha grupmoshat por numri më i lartë është në përgjithësi mbi 25 dhe në veçanti 65-74 vjeç. Në lidhje me bashkitë ka rritje në 50 bashki, ndërsa në lidhje me zonat turistike nuk është se ka ndonjë ndikim të veçantë në krahasim me bashkitë e tjera”.

Kjo s’do të jetë vala e fundit e shkaktuar nga virusi Sars Cov 2.

Aktualisht jemi në valën e stinës së Verës. Për të ardhur përsëri në një valë të Vjeshtës dhe Dimrit por valët janë gjithmonë e më të dobëta krahasuar me valët që kemi parë për shkak të vaksinimit dhe imuniteti natyral, nuk përjashtohet që në Vjeshtë dhe Dimri të kemi mutacionet të tjera”.

Ekspertët kërkojnë vaksinim dhe respektim të masave mbrojtëse për të shmangur infektimet.

“Përveç vaksinimit që është mjeti kryesor i parandalimi dhe sidomos doza e 3 sepse ka shumë rëndësi. Masat duhet të vazhdojnë të respektohen, distancimi fizik dhe mbajtja e maskës në mjedise të mbyllura”.

Shqipëria e ka nisur procesin e vaksinimit me mjekët në Janar të vitin 2021. Deri më tani rreth 50% e popullatës është imunizuar me dy doza dhe mbi 12% ka marrë 3 doza të vaksinës./ Tv Klan

Pas