Bota

Rusia lëshon urdhrin:Lehtësohet marrja e shtetësisë për banorët e Ukrainës jugore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:09 - 25/05/22 |
Opi Nion

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një dekret për të thjeshtuar dhënien e të drejtës për marrjen e nënshtetësisë ruse për grupe të caktuara të qytetarëve ukrainas.

Bëhet fjalë për banorët e rajoneve Zaporizhzhia dhe Kherson në jug të Ukrainës, raportin BBC.

Kherson është qyteti i parë dhe i vetëm i madh ukrainas i pushtuar nga Rusia. Zaporizhzhia është ende nën kontrollin e Ukrainës, por shumë zona përreth janë nën pushtimin rus.

Pas