Bota

Rusia do të ndalojë furnizimin e gazit për Finlandën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:54 - 20/05/22 |
Opi Nion

Gazpromi rus ka informuar Finlandën se do të ndalojë flukset e gazit natyror nga mëngjesi i së shtunës, tha Gasum të premten, pasi shitësi shtetëror finlandez i gazit refuzoi të paguajë furnizuesin e saj rus në rubla, shkruan Reuters.

Gazprom Export ka kërkuar që vendet evropiane të paguajnë për furnizimet me gaz rus në rubla për shkak të sanksioneve të vendosura për pushtimin e Ukrainës nga Moska.

Shumica e kontratave të furnizimit janë të shprehura në euro ose dollarë dhe Moska tashmë ka ndërprerë gazin për Bullgarinë dhe Poloninë muajin e kaluar pasi ato refuzuan të respektojnë kushtet e reja të pagesës.

Shumica e gazit të përdorur në Finlandë vjen nga Rusia, por gazi përbën vetëm rreth 5% të konsumit të saj vjetor të energjisë.

“Është shumë për të ardhur keq që furnizimet me gaz natyror sipas kontratës sonë të furnizimit tani do të ndalen,” tha shefi ekzekutiv i Gasum, Mika Ëiljanen në një deklaratë.

“Megjithatë, ne jemi përgatitur me kujdes për këtë situatë dhe me kusht që të mos ketë ndërprerje në rrjetin e transmetimit të gazit, do të mund të furnizojmë të gjithë klientët tanë me gaz në muajt në vijim”,-tha ai./Opinion.al

 

Pas