Sport

Ronaldo rrezikon të përjashtohet nga Champions League


               Publikuar në : 11:44 - 15/03/19 |
el ida

Sulmuesi i Juventusit, Ronaldo, rrezikon skualifikimin nga Champions, për shkak se është nën hetim për gjestin e pahijshëm që bëri në fund të ndeshjes kundër Atletico Madrid në Champions League.

Edhe pse në fazën çerekfinale, UEFA vendosi të nisë hetimet për lojtarin portugez pas veprimeve në fushë në fund të ndeshjes ku Juventus mundi 3-0 Atletico Madrid, pikëriosht nga tripleta e Ronaldos.

Analistët vlerësojnë se në ndryshim nga gjesti i trajnerit te Atleticos Diego Pablo Simeone që shpëtoi me 20 mije euro gjobë, i cili ishte mbrojtur duke thënë se veprimi i tij kishte lidhje vetëm me atributet e skuadrës dhe se nuk ofendonte askënd, kjo gjë siç duket nuk vlen në rastin e Ronaldos. Sipas tyre Ronaldo do të penalizohet nga fakti se e beri këtë gjë përballë tifozëve të skuadrës mike.

Rregullorja e UEFA-s është e qartë në këtë pikë, provokimi i tifozëve kundërshtarë dënohet me skualifikim./Opinion.al

Pas