Aktualitet

Rikthimi i simboleve të komunizmit, një dokumentar i prezantuar nga ACS


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:52 - 23/10/18 |
b.f

Dokumentari, ‘Kohën e bëjnë njerëzit’, realizuar nga gazetarja Desada Meta, vë theksin tek rikthimi i simboleve të komunizmit në Shqipëri; duke sjellë në retrospektivë vuajtjet dhe persekutimet gati 50 vjeçare përmes dëshmive të atyre që vuajtën në atë periudhë.

Ka qenë Albanian Clutural Society e themeluar nga Domenick Scaglione, ku pjesë e këtij grupimi janë individ shqiptarë dhe të huaj që kanë për qëllim promovimin e kulturës shqiptare, të cilët organizuan të shtunën shfaqjen e dokumentarit në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar.

Në ceremoninë e zhvilluar, Aurela Basha, kryetare e Bordit, ndër të tjera nënvizoi se dokumentari vjen si pjesë e një procesi më të madh të trajtimit të së kaluarës dhe si një kontribut për një reflektim të thellë dhe gjithëpërfshirës të shoqërisë shqiptare mbi të, duke u ndalur më së shumti tek e kaluara e errët e diktaturës komuniste.

Sipas saj, kjo është edhe tema qëndrore e dokumentarit “Kohën e bëjnë njerëzit”.

Në prezantimin e dokumentarit, veç pjesëmarrësve vendas, të ftuar erdhën edhe nga Mali i Zi, Kosova, Maqedonia dhe Holanda.

 

Pas