Aktualitet

Rikthehet i nxehti afrikan në vend, cilat janë qytetet që preken më shumë


               Publikuar në : 13:47 - 20/08/19 |
el ida

I nxehti afrikan pritet të rikthehet në vend, të enjten dhe të premten e kësaj jave me temperatura që parashikohet të shkojnë në 40 gradë Celsius.

Sinoptikanët thonë se Tirana, Elbasani, Shkodra, Fushë-Kruja, Berati dhe Fieri janë qytete që do të preken më shumë nga vala e të nxehtit, ndërsa në zonat bregdetare termometri nuk do t’i kalojë 36 gradët.

Edhe kjo valë e nxehte do të jetë afatshkurtër, pasi ditët e fundit të gushtit do të vijojnë me temperaturat tipike të stinës së verës.

Për Europën, vera e këtij viti është jo vetëm e nxehtë, por edhe e thatë, madje sinoptikanët konfirmojnë se viti 2019 plotëson 5-vjeçarin më të nxehtë në historinë 150-vjeçare të matjeve globale./Opinion.al

Pas