Kryesore

Rezoluta kundër Dick Martyt/Berisha: Rama kërkoi të largonte vëmendjen nga…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:20 - 22/07/22 |
Opi Nion

Kreu i PD, Sali Berisha është në takimin e përjavshëm me gazetarët. Nga selia blu, ai foli lidhur me rezolutën kundër raportit të Dick Martyt një ditë më parë në Kuvendin e Shqipërisë.

Ai u shpreh se Rama përdori dje një gjuhë të papranueshme në seancën e djeshme për të larguar vëmendjen nga përgjegjësia e Serbisë.

Ai de fakto ishte parlamenti i një republike vasale të Serbisë. Dje Edi Rama paraqiti në parlament një rezolutë ku dënohet me të drejtë raporti i Dick Martyt por sikur është bërë publike që nga viti 2011 deri më sot ky raport është i shkruar në masën 80% nga Vladimir Vuçeviç, prokuror në Serbi. Këtë e pohon vetë ai. Ky fakt dhe një fakt tjetër shumë i rëndësishëm.

Transplantin e organeve nuk e ka përmendur në gjykatën e Hagës as Millosheviçi. Kjo dëshmonte se ky ishte një fabrikim i shërbimeve serbe në mënyrë që duke akuzuar për një krim kundër njerëzimit, shkulja e organeve dhe shitja e tyre, me këtë akuzë stepeshin të tjerët dhe sit ë thuash shtonin çështjen e hetimit të problemit. Gjithçka ishte garantuar në Beograd. Ashtu si akuza se udhëheqësit e UÇK kanë drejtuar një organizatë kriminale.

Këtë gjë mund ta thotë vetëm Beogradi. Nuk ka asnjë logjikë dhe mundësi të krahasosh një ushtri çlirimtare me një organizatë terroriste. Edhe nëse janë kryer krime të dënueshme nuk mund të formulohet një akt akuzë e tillë. Por në mënyrën më të padenjë Edi Rama përdorin çdo fjalor që nuk mund ta përdorë kurrë një zyrtar para kamerave, në prani të një kolektiviteti por në prani edhe të askujt.

E bëri këtë për dy arsye. Për të mbuluar refuzimin nga ana e tij të rezolutës për dënimin e gjenocidit serb në Kosovë. Dhe për të njëjtin motiv, për të mos lidhur atë që kanë lidhur vetë serbët”,-tha Berisha.

Pas