Aktualitet

Rama: Holanda pro mbajtjes së konferencës së parë ndërqeveritare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:11 - 10/11/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një konferencë për mediat me kryeministrin e Holandës , Mark Rutte. Gjatë fjalës së tij, Rama tha se vende si Franca, Gjermania apo Holanda janë gati për të nisur konferencën e parë ndërqeveritare dhe Shqipëria të nisë rrugën e negociatave për integrimin në Bashkimin Europian, por ngërçi është krijuar nga Bullgaria.

Po ashtu, Rama zbardhi temat e diskutimit me Rutte dhe tha se është diskutuar edhe për sipërmarrjen, sigurinë, krimin e organizuar, ardhjen e universiteteve të huaja në Shqipëri.

Ky është një moment shumë i veçantë, që të kemi sot këtu në Tiranë kryeministrin Mark Rutte. Iu desh të fitonte katër palë zgjedhje që të vinte në Shqipëri. Kjo ndodh edhe në një moment shumë pozitiv në marrëdhëniet tona, mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Holandës dhe dy qeverive kur Holanda e ka mbështetur hapur hedhjen e hapit të mëtejshëm për Shqipërinë dhe thirrjes së konferencës së parë ndërqeveritare.

Impakti i Holandës në Shqipëri rritet vit pas viti, përmes projekteve nga ana tjetër për arsye të rritjes së pranisë së biznesit holandez në Shqipëri, që nga “SHELL”, një nga simbolet dhe arkitektët dhe përtej këtyre, turistët holandeze, kemi një rritje të përvitshme, që shpresojmë se do të vazhdojë në vitet e ardhshme.

Kemi folur me kryeministrin në fushën e sigurisë dhe krimit të organizuar dhe progresi bërë do të rritet dhe prej kësaj do të përfitojnë të dyja palët. Kemi folur edhe për mundësinë, e kam kërkuar unë, që Holanda të mbështesë një përafrim më të shpejtë të universiteteve tona me ato Europiane.

Por edhe një qasje më të hapur ndaj të rinjve në zonat rurale. Franca, Holanda dhe Gjermania janë gati për t’u ulur në konferencën e parë ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë për të nisur negociatat, por duhet zgjidhur ngërçi i krijuar nga vetoja e Bullgarisë” tha ai.

Pas