Te Fundit

Rama-Hoffman: Ja cila është rruga për në GjermaniBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:17 - 05/10/15 |
b.f

TIRANE- Gjermania, mund të bëhet e prekshme për shqiptarët që duan të emigrojnë, por përmes kontratave të rregullta të punës. Mesazhi është dhënë nga Kryeministri Edi Rama dhe ambasadori gjerman Helmut Hoffman. “Azili nuk është rruga e duhur, në Gjermani mund të shkoni përmes projekteve të organizuara ligjore”, tha Hoffman në një aktivitet për trajnimin e infermierëve. Edhe kryeministri Rama i pranishëm në këtë aktivitet me të rinj, tha se “ëndrra për të punuar dhe jetuar në Gjermani mund të bëhet përmes rrugës ligjore”.

Rama ka folur edhe një herë për çështjen e azilit. Ai tha se ka dallim mes dhe personave nga vendet në konflikt që po kerkojnë azil. “Shanset për të marrë azil në Gjermani janë zero, ndërsa shanset për punësim janë të pafundme”, sqaroi Kryeministri.

Në aktivitetin e sotëm u bë e ditur se mbi 200 infermierë do të marrin pjesë në një kurs trajnimi dhe më pas do t’ju sigurohet një kontrate pune dyvjecare në Gjermani.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas