Kryesore

Rama batutë me ambasadorin e SHBA në Serbi: Kujdes se na kupton çfarë flasimBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:22 - 02/09/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në nisjen e samitit të Ballkanit të Hapur në Beograd bëri një batutë me ambsadorin e SHBA-së në Serbi, Christofer Hill. Kreu i qeverisë Rama tha se duhet të tregojmë kujdes çfarë flasim në gjuhën tonë në prani të tyre pasi na kuptojnë.

“Ambasadori si të gjithë amerikanët di gjuhën e tij dhe tonën prandaj kur flasim në prani të tyre, bëni kujdes se na kuptojnë. Jam po ashtu shumë i kënaqur që këtu sot me ne janë edhe 2 miq shumë të rëndësishëm për ne që përfaqësojnë 2 vende po kaq të rëndësishme për rajonin tonë. Ministri i Jashtëm i Turqisë, miku ynë, të cilin dua ta falënderoj për praninë. Turqia është partner i pazëvendësueshëm strategjik i Shqipërisë por edhe aleat i të gjithë proceseve pozitive si dhe ministri i Hungarisë, të cilin dua po ashtu ta falënderoj”, tha Rama.

Samiti i “Open Balkan” që po mbahet sot në Beograd ka në fokus të bisedimeve tregëtinë.

Pas