Aktualitet

Rama: Bashkia Shijak si institucion perëndimor. Të mësojë Tirana dhe DurrësiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:06 - 22/07/22 |
Opi Nion

Nga Pogradeci, ku po zhvillon një takim me kryebashkiakët e vendit, kryeministri Edi Rama vlerësoi punën e bashkisë së Shijakut në procesin e rindërtimit.  Rama tha se ka patur një përgjigje të institucionit në çdo hap sikurse të ishte një institucion perëndimor.

Më pas kreu i qeverisë theksoi se dy bashkitë e mëdha Durrësi dhe Tirana duhet të mësojnë nga bashkia e Shijakut.

“Shkoni shikoni bashkinë e Matit për të kuptuar se çfarë mund të bëjë individi kur nuk e harron në asnjë ditë pse është aty se pse është aty dhe kush e ka çuar aty dhe kur përpiqet të lerë gjurmë me punën që bën. Ne patëm një proces shumë të vështirë dhe kompleks që ka vënë në vështirësi shumë shtete më të avancuara, siç ishte rindërtimi nga tërmeti. Bashkia më shembullore e të gjitha bashkive është Shijaku sa i përket rindërtimit. Përfshi edhe Tiranën. Ka patur një përgjigje e institucionit në çdo hap, sikur të ishte një institucion perëndimor. Si ndodhi kjo? Mos vallë erdhën nga Gjermania dhe Franca që Bashkia e Shijakut nuk ka shkelur asnjë afat në bërjen e dokumenteve, ne inventariziin e dëmeve, në dhënien e bonuseve, etj? Shumica  e atyre që punjnë aty janë ata që punonin më herët. Çfarë ndryshoi? Ndryshoi lidershipi. Dy bashkitë e mëdha Tirana dhe Durrësi nga pikëpamja e funksionimit në këtë proces, pavarësisht se kanë shumë problematika, kanë çfarë të mësojnë nga Bashkia e Shijakut“, tha Rama.

Pas