Kryesore

Rama-Bashës: Ne jemi “jep sa të mundësh”, ju jeni “kap çfarë të kapësh”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:56 - 15/11/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama dhe kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, kanë replikuar nga foltorja e Kuvendit.

Rama i është përgjigjur Bashës, duke thënë se do të donte të hiqte vetëm një koncesion të përfshirë në draft, atë të skanimit.

Do të doja të hiqja vetëm një gjë nga buxheti, skanimin, që e kemi trashëgim nga ju. Ky është dallimi mes dy civilizimeve tona. Ne jemi “jep sa të mundësh”, ju jeni “kap çfarë të kapësh”. Skanimi është një shërbim që duhet ta garantojë shteti. Pse duhet të paguajë qytetari që shteti të vendosë siguri. 20 milionë çdo vit nga buxheti për koncesionin tuaj dhe nuk e kemi përmbysur dot sepse nuk ka arbitrazh që e pranon. I vetmi koncesion i bërë në këtë republikë ku qytetarët nuk përfitojnë asgjë dhe kur paguajnë nga xhepi është kjo”,-tha Rama./Opinion.al

Pas