Aktualitet

Pushuesit kthehen nga plazhet,Policia:Në disa akse fluksi është autokolonë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:41 - 23/08/20 |
Al Do

Teksa pushuesit lëvizin në përfundim të fundjavës nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, policia njofton se në të gjitha akset rrugore nacionale ka fluks të shtuar, por të rrjedhshëm.

Deri tani nuk ka pengesa apo bllokim të lëvizjes.  Në disa akse apo segmente fluksi është autokolonë.”, njofton policia duke shtuar se “ka shtuar prezencën e shërbimeve me uniformë në rrugë, por edhe të shërbimeve civile në patrullim, si dhe po monitoron me  dronë parakalimet e gabuara dhe me  radarë shpejtësinë tej normave të lejuara, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.”

Deri në këto momente në të gjitha akset rrugore nacionale janë evidentuar 31 drejtues mjetesh që qarkullonin me shpejtësi tej normave të lejuara, të cilëve iu është pezulluar leja e drejtimit.

Janë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative, në të gjitha akset rrugore nacionale, 197 drejtues mjetesh që kanë kryer parakalime të gabuara dhe manovra të rrezikshme në rrugë.

Shërbimet e Policisë Rrugore në të gjitha akset rrugore, kanë konstatuar lëvizje të çrregullta në rrugë apo manovra të rrezikshme dhe kanë ndaluar 24 drejtues mjetesh dhe motomjetesh, të cilëve u është pezulluar leja e drejtimit pasi drejtonin mjetet nën ndikimin e alkooli

Nga patrullat e Policisë Rrugore në të gjitha akset rrugore  janë vendosur 234 masa për përdorim të celularit, 79 masa për mospërdorim të rripit të sigurimit dhe 36 masa për mosvendosje të kaskës mbrojtëse. /Opinion.al

Pas