Bota

Publikohet raporti, Gjermania në prag të recesionit


               Publikuar në : 08:22 - 24/08/19 |
el ida

Prestigjozia Der Spiegel ka publikuar një raport ku thuhet se qeveria gjermane pret që ekonomia më e madhe e Evropës të kalojë në recesion në tremujorin e tretë.

Prodhimi gjerman ra me 0.1% në periudhën prill-qershor, për shkak të rënies së eksporteve por qeveria gjermane ende nuk parashikon një krizë të rëndë ekonomike. Kushtet janë që konfliktet botërore të tregtisë të mos përshkallëzohen, dhe Britania e Madhe të mos e lërë Bashkimin Evropian pa marrëveshje, thuhet në raport.

Më parë, zëdhënësi i Ministrisë së Ekonomisë tha se Gjermania nuk ishte në recesion, por nuk pranoi të komentojë raportin e publikuar.

Disa ditë më parë, tregjet e aksioneve në Evropë pësuan rënie, të nxitura nga frika e investitorëve për një recesion botëror. Rënia e shitjes në nivel botëror erdhi mes shqetësimeve për luftën tregtare të SHBA-së dhe Kinës dhe ekonominë botërore në përgjithësi.

Lëvizjet në tregjet botërore u interpretuan si një shenjë paralajmëruese për një recesion të mundshëm në ekonomitë e mëdha.

Historikisht, lëvizjet e tilla kanë qenë një tregues i besueshëm i recesioneve të mundshme./Opinion.al

Pas