Aktualitet

Prishja e Teatrit Kombëtar, Kushtetuesja cakton datën e seancës gjyqësore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:11 - 04/05/21 |
Opi Nion

Prishja e Teatrit Kombëtar është një çështje e cila do të shqyrtohet së shpejti nga Gjykata Kushtetuese.

Bëhet me dije se Gjykata Kushtetuese ka caktuar 3 qershorin datën e seancës kur do të shqyrtohet padia e Presidentit të Republikës për Teatrin Kombëtar, i shembur një vit më parë me vendim të Këshillit Bashkiak, një vendim i kundërshtuar nga opozita dhe shoqëria civile.

Kujtojmë që Teatri Kombëtar u shemb mëngjesin e 17 majit, ngjarje që solli protesta dhe përplasje mes policisë dhe aktivistëve për mbrojtjen e Teatrit, me të cilët ishte rreshtuar dhe opozita./Opinion.al

Pas