Bota

Post-Brexit/ Riformatohet qeveria britanike, largohen disa ministra


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:49 - 14/02/20 |
el ida

Pas largimit zyrtar nga Bashkimi Europian, Qeveria e Britanisë së Madhe ka pësuar një sërë ndryshimesh.

Sijad Javid dha dorëheqjen nga drejtimi i Ministrisë së Financave, pasi kundërshtoi urdhrin për të shkarkuar ndihmësit e tij duke thënë se asnjë ministër nuk mund ta pranojë një kusht të tillë.

Pa humbur kohë, Johnson emëroi dhe pasuesin e tij, Rishi Sunak duke thënë se kërkon që t’i  japë një shtysë tjetër ekonomisë së vendit.

Po ashtu nga qeveria u largua ministrja për Strehimin dhe ajo për Mjedisin, si dhe u shkarkuan sekretari për Biznesin dhe ai për Irlandën e Veriut.

Kryeministri Johnson nuk u mjaftua vetem me kaq, pasi kërkoi dhe dorëheqjen e Prokurorit të Përgjithshëm të Britanisë së Madhe./Opinion.al

Pas