Kryesore

Policia e Kosovës ofroi garanci, Gjykata Speciale refuzon lirimin e Hashim Thaçit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:24 - 01/12/21 |
Opi Nion

Gjykata Speciale ka refuzuar lirimin me kusht për ish-Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, i cili aktualisht ndodhet në qelitë e paraburgimit në Hagë.

Mediat në Kosovë shkruajnë se gjykata ka refuzuar garancinë e Policisë së Kosovës.

Sipas një dokumenti të publikuar nga mediat vendase bëhet me dije se Gjykata Speciale refuzimin e kërkesën e arsyeton me frikën e ndërhyrjes në procesin gjyqësor në Kosovë.

Në dokument jepen edhe arsye të tjera si pasiguria dhe frika e dëshmitarëve të rastit. “Dëshmitarët nuk kanë nevojë të lëndohen fizikisht për t’u frikësuar; edhe perspektiva e lirimit të të akuzuarve në Kosovë krijon frikë dhe pasiguri te dëshmitarët në këtë rast”, citohet në dokument.

Ish-Presidenti Hashim Thaçi, ish-kryeparlamentari Kadri Veseli dhe ish-drejtuesit e tjerë të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ndodhen në qelitë e paraburgimit në Gjykatën Speciale prej vitit të shkuar.

Ata akuzohen për krime lufte, krime kundër njerëzit dhe kërkesa e tyre për lirim me kush është refuzuar disa herë./Opinion.al

 

 

 

 

Pas