Aktualitet

Plan-veprimi për Integrimin, Meta: Qeveria e ka zhdukur kushtin e BE…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:29 - 12/06/20 |
Opi Nion

Pasditen e sotme presidenti Ilir Meta ka publikuar komentet dhe kritikat për plan-veprimin e qeverisë për Integrimin. Ai shprehet se duhet të ndërtohet një proces i mirë-strukturuar, objektiv dhe transparent.

Presidenti  shton se plani i veprimit t’i qëndrojë besnik 15 kushteve të përcaktuara nga BE dhe secili nga 15 kushtet, duhet të zbërthehet një për një.  Ai thotë në argumentat e tij se në planin e mazhorancës është zhdukur kushti i BE për hetimin e krimit zgjedhor.

Meta thekson se është e pakuptueshme dhe e pajustifikueshme ngutja për ta prezantuar këtë projekt-plan si një “dokument të konsoliduar gjithëpërfshirës” gjatë mbledhjes së 9 qershorit, ndërkohë që asnjë nga institucionet jashtë ekzekutivit nuk ishin njohur më parë me këtë dokument.

Pas