Sociale

Përmbytjet/ Kushi njofton pezullimin e mësimit në disa shkolla të vendit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:46 - 12/12/21 |
Opi Nion

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka njoftuar pezullimin e mësimit në disa shkolla të vendit për shkak të situatës së vështirë të krijuar për shkak të përmbytjeve dhe reshjeve.

Përmes një publikimi në Facebook, Kushi shprehet se mësimi do të vijojë i pezulluar deri në përmirësimin e situatës.

“Po ndjekim me kujdes situatën e krijuar në Qarkun e Vlorës dhe atë të Fierit nga reshjet e dendura të ditëve të fundit, të cilat kanë shkaktuar daljen nga shtrati të lumenjve dhe përmbytje në disa zona rreth tyre. Zyrat vendore arsimore parauniversitare në bashkëpunim me shtabet përkatëse të emergjencave civile po ndjekin nga afër situatën e krijuar edhe në shkollat që ndodhen në këto zona. Për të shmangur çdo lloj rreziku, Ministria e Arsimit dhe Sportit vendosi që mësimi të mos zhvillohet në shkollat e mëposhtme, deri në përmirësimin e situatës:

Gjimnazi “Hajredin Beqari”, Selenicë

Shkolla 9-vjeçare “Todi Koceli”, Selenicë

Shkolla vartëse e arsimit fillor “Sile Hoxha”, Rromës

Shkolla 9-vjeçare “Sabri Pelivani”, Karbunarë

Shkolla 9- vjeçare vartëse “Thoma Sema”, fshati Ferras.

Do t’ju lutesha që të bënit sa më shumë kujdes gjatë lëvizjeve tuaja deri në përmirësimin e situatës në zonat e përmbytura”, shkruan Kushi./Opinion.al

Pas