Sociale

Alimehmeti: Jemi në një zbritje të kurbës për të katërtën herë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:54 - 12/12/21 |
Opi Nion

Brenda 2 viteve pandemi, kurba e infektimeve ka rënë 4 herë në Shqipëri. Nga 36 mijë raste aktive në Mars të këtij viti, ajo shënoi 3 mijë të tillë në Maj deri në Gusht, 13 mijë nga Shtatori dhe duke u ulur në 6 mijë në Dhjetor.

“Jemi në një situatë me hipje-ngritje të vogla. Në këtë moment që flasim jemi në një zbritje. Flasim për 110 persona të infektuar për 1 milionë banorë për  7 ditët e fundit. Ndërsa javën e kaluar ishtin 140-150. Pra shohim një trend në zbritje. Ky trend në zbritje ne e dimë që 10 ditë dy javë prapa pasqyrohet edhe në ulje të shifrave spitalore”, tregon mjeku Ilir Alimehmeti.

Por a pritet të rritet sërish kurba e infektimeve?

“Megjithatë kjo do varet shumë nga sjelljet tona dhe statusi imunitar i gjithësecilit prej nesh. Pra sa e kanë kaluar dhe sa janë vaksinuar. Nuk kemi një situatë shqetësuese por askush nuk parashikon dot Dimrin”.

Ekspertët thonë se Tirana, që ka numrin më të lartë të imunizimit përmes vaksinave, do ta ndjejë më shpejt fundin e pandemisë.

Tv Klan

Pas