Aktualitet

PERGJIMET/ Prokuroria nis hetimet për “Xhuxhin”: A është ai Vangjush Dako?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:11 - 26/10/18 |
b.f

Si pjesë e dosjes “Avdulaj”, Prokuroria po heton edhe për personin me emrin “xhuxhi” që del në përgjimet e Prokurorisë të kryera në dy vite. Dyshimet janë se bëhet fjalë për kryebashkiakun e Durresit, Vangjush Dako, emri i të cilit përmendet në dosje gjatë komunikimeve me personazhe kryesorë të dosjes së trafikantëve të drogës në Shijak.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka nisur hetimet për kryetarin e bashkisë Durrës Vangjush Dako, i cili dyshohet se shfaqet duke komunikuar me anëtarë të grupit “Avdylaj”.

Megjithëse prokuroria thotë zyrtarisht se nuk ka regjistruar një procedim penal në emër të tij, dyshohet se kryebashkiaku flet me Jasin Kalën, thënë ndryshe me nofkën Cine.

Numri që mendohet se i përket Dakos përfundon me 300. Biseda zhvillohet mes numrit që përfundon me 489 qe i përket Kalës dhe numrit që dyshohet se është i Dakos.

Biseda

Jasin Kala i shkruan Dakos: Shif se do vijnë FNSH këtu tek unë. Kështu më thanë, Cini jam

Vangjush Dako : Jam në Itali

Jasin Kala rezulton se është banor në Shijak. Ka përdorur gjeneralitetet Jasin Avdyli. Përdor gjashtë numra telefoni. Gjatë kësaj kohe janë evidentuar një sërë përgjimesh telefonike të Jasin Kalës jo vetëm me bashkëpuntorët e tij të ngushtë, por edhe pjesëtarë të grupeve.

Prokuroria dyshon me tej se biseda është zhvilluar:

Jasin Kala: Ma jep pak numrin e Xhuxhit

Por në këtë fashikull mungon një fletë.

Përgjimet tregojnë se Vangjush Dako komunikon me Altin Avdylin me emrin Niçe më 27 qershor të vitit 2017, një dite pas zgjedhjeve të përgjithshme dhe kërkon që të flasë me Astritin për ta falenderuar. Astrit Avdyli është arrestuar tashmë me akuzën e trafikut të drogës dhe një nga personat kryesorë të grupit.

Pavarësisht kësaj Prokuroria nuk konfirmon se kur do ta thërrasë Dakon, megjithëse thotë se ka nisur hetim për nxjerrje të sekretit hetimor. /TCH

Pas