Bota

Papa Françesku thotë se kapitalizmi i tregut dështoi me pandeminë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:37 - 04/10/20 |
Al Do

Papa Françesku thotë se pandemia e koronavirusit ka provuar se “teoritë magjike” të kapitalizmit të tregut kanë dështuar dhe se bota ka nevojë për një lloj të ri të politikës që promovon dialogun dhe solidaritetin dhe hedh poshtë luftën me çdo kusht.

Në një enciklikë me 70 faqe, forma më e lartë e mësimit papnor, Papa Françesku përshkroi vizionin e tij për një botë post-pandemike.

“Tregu në vetvete nuk mund të zgjidhë çdo problem, sidoqoftë na kërkohet të besojmë në këtë dogmë të besimit neoliberal,” shkroi Papa.

Enciklika, e quajtur “Fratelli Tutti”, ose “Vëllezërit Të gjithë”, përsëriti vizionin e papës për një shoqëri më komunale, e cila shtrihet në përdorimin e pronës private.

“Tradita e krishterë nuk e ka njohur kurrë të drejtën e pronës private si absolute ose të paprekshme dhe ka theksuar qëllimin shoqëror të të gjitha formave të pronës private,” shkroi papa.

Enciklika përfshin një gamë të gjerë temash sociale duke përfshirë imigracionin, dënimin me vdekje, populizmin dhe padrejtësinë ekonomike.

Ai gjithashtu preku racizmin, duke e quajtur atë një “virus që shpejt shndërrohet dhe në vend që të zhduket, fshihet në pritje”.

Papa gjithashtu pyeti pse u desh kaq shumë kohë që Kisha Katolike të dënonte pa dyshime skllavërinë.

“Fratelli Tutti” është enciklika e tretë e Papa Françeskut dhe ai e nënshkroi atë në varrin e Shën Françeskut. /Opinion.al

Pas