Emisionet

Opinion/ Samiti i BE & protesta e PD, ç’pritet të ndodhë? Rrëfimi i rrallë i Anna Kohen!Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:52 - 22/11/22 |
Opi Nion

Në emisionin “Opinion” të së hënës (21 nëntor 2022) u fol pët temën “ Samiti i BE dhe protesta e PD, ç’pritet të ndodhë?”

Të ftuar në studio:

  1. Baton Haxhiu
  2. Iris Luarasi
  3. Robert Rakipllari
  4. Sonila Meço

Në lidhje të drejtpërdrejtë:

  1. Taulant Balla
  2. Aldo Bumçi

Emsioni “Opinion” u fokusua në protestën e thirrur më 6 dhjetor nga kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, në një ditë kur në Tiranë do të mbahet samiti BE-Ballkani Perëndimor.

Ndërkohë, në një lidhje direkte në emisionin “Opinion”, kreu i grupit parlament të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka dhënë detaje në lidhje me samitin mes BE dhe Ballkanit Perëndimor. Balla u shpreh se liderët e BE-së pritet që të mbërrijnë në kryeqytet pasditen e 5 Dhjetorit ndërsa samiti fillon dhe mbaron punimet më datën 6.

Sa përket protestës së thirrur nga Sali Berisha, Balla e përshkroi si një “zgjedhje të gabuar” dhe “fyerje” të mikpritjes shqiptare.

Ndërsa, anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Aldo Bumçi shpjegoi se çfarë synon PD-ja me realizimin e protestës më 6 dhjetor, në të njëjtën ditë kur në Tiranë do të mbahet samiti i BE-Ballkani Perëndimor.

Në pjesën e fundit të emisionit u transmetua një intervistë e shkurtër me Anna Kohen, një shqiptare e komunitetit hebre e lindur në Vlorë, e cila në moshën 19-vjeçare u largua nga Shqipëria, duke u bërë ndër të parët emigrantë që regjimi komunist i la zyrtarisht që të largoheshin nga vendi. Anna Kohen jetoi në Nju Jork dhe ka botuar librin “Lulja e Borës”.

E ftuar në studio:

  1. Anna Kohen

Emisionin e plotë mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

 

Pas