Sport

Në Liverpul festohet deri vonë, Klop ndërpret i përlotur intervistën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:33 - 26/06/20 |
Al Do

Mijëra mbështetës të entuziazmuar të Liverpulit kanë kaluar natën duke festuar titullin e parë të ligës në 30 vjet, duke nxitur paralajmërime nga policia e shqetësuar në lidhje me tubimet masive që shkelin rregullat e distancës sociale.

Fishekzjarre u lëshuan në të gjithë qytetin dhe tifozët tundnin flamuj dhe këndonin himnin e ekipit.

Brenda një ore nga rezultati i ndeshjes që vulosi titullin, mijëra tifozë ishin mbledhur jashtë stadiumit, duke ndezur flakadanë të kuq dhe duke u bashkuar në thirrjet për ekipin. Njerëzit, me fëmijë në krah dhe disa me kafshët shtëpiake, mbushën rrugët në Stanley Park për të arritur në stadiumin Anfield raporton The Guardian.

Trajneri Jurgen Klopp u kaplua me emocione pasi pritja e gjatë e Liverpool për t’u kurorëzuar kampionë të Anglisë për herë të 19-të mbaroi të enjten mbrëma.

“Çfare mund te them? Është një moment i jashtëzakonshëm, “tha Klopp në një intervistë për Sky. “Unë nuk mund të jem më shumë krenar për stafin tim stërvitor dhe të gjithë njerëzit në Liverpool që nga hyrja. Ishte një udhëtim vërtet emocionues që nga dita e parë dhe ende nuk ka mbaruar. Është më shumë sesa kam ëndërruar ndonjëherë.

“Është një moment i madh, nuk kam fjalë. Është një moment kaq i madh dhe jam plotësisht i kënaqur. Asnjëherë nuk mund ta mendoja se do të ndihesha kështu, nuk e kisha idenë … ” tha Klopp, duke u mbushur me lot, teksa e ndërpreu intervistën në këtë pikë duke thënë:” Më falni zotërinj, nuk mund të flas dot”.

Kapiteni i Liverpoolit, Jordan Henderson, ishte gjithashtu i emocionuar.

“Unë nuk kam dashur të flas për këtë deri në këtë moment,” tha Henderson. “Është e mahnitshme të fitosh në fund dhe jam shumë i lumtur për të gjithë djemtë, tifozët, tërë klubin, qytetin. Jam pak i kapluar tani; është një ndjenjë e mahnitshme. Jam shumë krenar për atë që kemi arritur.

Kur fituam Ligën e Kampionëve, pati shumë emocione. Ishte një përvojë ndryshe duke parë ndeshjen sonte. Kur bilbili ra, të jesh në gjendje të jesh me të gjithë – stafin dhe të gjithë së bashku – ishte vërtet e mahnitshme. Është një moment tjetër në jetën tonë që nuk do ta harrojmë kurrë. ”

Henderson i thuri elozhe trajnerit Klopp, menaxheri i parë i Liverpool që fitoi titullin që nga Kenny Dalglish më 28 prill 1990 për transformimin e tij mahnitës të një klubi që kishte duruar disa humbje të mëdha.

Mesfushori shtoi: “Pas finales së Champions League thashë që nuk do të ishte e mundur pa trajnerin dhe është e njëjta gjë me këtë titull. Që nga dita që ai erdhi ai ndryshoi gjithçka, të gjithë e ndoqën atë dhe e besuan atë dhe deri më tani ka qenë goxha e veçantë dhe shpresoj se mund të vazhdojmë kështu dhe të qëndrojmë të uritur.

“Ai është një udhëheqës dhe është një njeri i madh. Ai ka një marrëdhënie të shkëlqyeshme me lojtarët, ai është i aftë të jetë shoku i tyre dhe të mos jetë aq i mirë dhe i pamëshirshëm në të njëjtën kohë. Pavarësisht gjithçkaje, të gjithë ne e ndjekim atë, ne të gjithë besojmë në të dhe ai na ka çuar deri në këtë pikë … është e mahnitshme të jesh pjesë e kësaj. ”

Ekipi i Klopp ka fituar Premier League, Champions League, Club World Cup dhe Uefa Super Cup brenda 13 muajve të jashtëzakonshëm që e kanë kthyer Liverpulin në ekipin më të mirë jo vetëm në këto kohë por edhe në një nga më të mirët në histori. /Opinion.al

Pas