Kryesore

Bashkëpunoi në vrasjen e Hekuran Billës, arrestohet 26-vjeçarja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:48 - 26/06/20 |
el ida

Arrestohet një 26-vjeçare, e dyshuar si bashkëpunëtore në vrasjen e shtetasit Hekuran Billës.

Dyshohet se e reja Adjola Lakra, banuese në Tiranë është bashkëpunëtore në atentatin e ndodhur ndaj Billës mbrëmjen e 11 qershorit.

Deri më tani, për ngjarjen në fjalë janë arrestuar edhe dy persona të tjerë, Viktor Marku dhe Sebastian Mali, përkatësisht dajë e nip.

Gjithashtu, në vijim të kontrolleve të shumta për zbardhjen e kësaj ngjarjeje është vënë në pranga për veprën penale “Armëmbajtja pa leje”, shtetasi A. A. , të cilit i është gjendur dhe sekuestruar një armë zjarri tip pistoletë me një krehër 7 fishekë.

I dyshuar kryesor i ekzekutimit, është Viktor Marku, vëllai i Prel Markut, i cili është vrarë nga Billa në vitin 2006 në Angli. Për vrasjen e Markut dhe plagosjen e tre personave të tjerë, gjykata angleze e kishte dënuar Billën me burgim të përjetshëm.

Por në vitin 2013, ai u ekstradua drejt Shqipërisë ku nisi përballjen me drejtësinë e vendit tonë. Billa arriti të dalë nga burgu në vitin 2019, pasi fitoi disa ulje dënimi radhazi./Opinion.al

Pas