Aktualitet

Ndërron jetë gazetari i njohur Fatos Baxhaku


               Publikuar në : 16:21 - 16/08/19 |
xhu lia

Ka ndërruar jetë në moshën 55-vjeçare, si pasojë e një sëmundje të rëndë gazetari i mirënjohur shqiptar Fatos Baxhaku.

Ai njihet si një nga një nga pionierët e shtypit të pavarur që nga fillimi i viteve 90-të.

Autori i njohur i reportazheve të shkruara dhe televizive, studiues i historisë, një penë e mprehtë kritike e tranzicionit shqiptar.

Biografia:

Fatos Baxhaku ka lindur ne Tirane me 9 janar ne 1964. Shkollimin e pare e kreu ne shkollat asokohe 8-vjeçare, Emin Duraku dhe ” 20 Vjetori”, (sot Dora D’Istria). Shkollimin e mesem e kreu ne gjimnazin “Ismail Qemali”. Pergjate viteve 1982-1986 studioi ne Unversitetin e Tiranes ne fakultetin e Histori-Filologjise ku u diplomua ne histori.

Qe nga 1986 e deri ne 1992 punoi ne Institutin e Historise se Akademise se Shkencave. Nga 1993 e deri ne 1998 ishte bashkethemelues, kryeredaktor dhe gazetar i “Gazetes Shqiptare”. Ne periudhen 1998-1999 ishte kryeredaktor i pare i lajmeve ne televizionin “Klan”. Ne 1999-2000 ishte kryeredaktor i revises se perjavshme “XXL”. Nga 2001 deri ne 2005 ishte kryeredaktor dje gazetar ne televizionin “Vizion Plus”. Ne 2006-20015 ishte kryeredaktor dhe gazetar ne te perditshem “Shqip”. Aktualisht (2015) eshte gazetar ne profesion te lire.

Fatos Baxhaku eshte autor ose bashkeautor i serialeve me reportazhe “Tunel” (Vizion Plus), “Rrugetim” (Top Channel), “Shtepa e Vjeter” (Digitalb).si edhe i shue dokumentareve televizive.

Ka qene disa here pedagog i jashtem i gazetarise ne universitetet e Elbasanit dhe Tiranes..

Ka qene anetar i Komitetit Shqiptar te Helsinkit.

Bashkepunetor ne shume projekte trainimi me Soros, USAID, Instituti Shqiptar i Medias, OSBE..

Botimet:

Die Stammmesgesellschaften Nordalbaniens – Wien 1996. (Bashkeautor Karl Kaser).

  • Gur – 2008
  • Në Mirditë & rreth e rrotull – 2009
  • Roje – 2010
  • Çadra e kuqe : histori fatesh austro-shqiptare në shekujt XIX -XXI – 2013
  • Gra te pergjitheshme – 2014 (me bashkeautore Klodiana Kapo)

 

Pas