-Jetë dhe Stil

Ndahet nga jeta Lazër Vlashi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:32 - 10/10/15 |
root

Një tjetër humbje për artin dhe kinematografinë shqiptare. Është ndarë mbrëmë nga jeta në moshën 96-vjeçare aktori Lazër Vlashi, një ndër artistët e parë të plejadës së aktrimit shqiptar. I lindur në Durrës më 15 shtator 1919, Vlashi intepretoi rreth 80 role në Teatrin Popullor. Ndër shfaqjet më të spikatura ku mori pjese janë: “Revizori”, “Otello”, “Orët e Kremlinit” dhe “Besa e Madhe”. Lazer Vlashi ka interpretuar edhe në disa filma të njohur të kinematografisë shqiptare, si “Tana”, në rolin e sekretarit; apo “Debatik”, “Detyrë e Posaçme”, “Toka Jonë” e “Njësiti Guerril”. Megjithëse doli në pension në vitin 1976, Vlashi interpretoi në skenë deri në mesin e viteve ’90.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas