Kryesore

“Munda Ramën në 2011”, Berisha ironi me Bashën: Çdo natë e udhëzoja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:01 - 16/11/21 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Sali Berisha ka treguar prapaskenat e fitores së Lulzim Bashës në zgjedhjet e viti 2011 për bashkinë e Tiranës.

Berisha ironizoi Bashën duke thënë se Basha e fitoi vetëm Bashkinë e Tiranës aq sa është e vërtet që ai anëtarësoi Shqipërinë në NATO.

Lideri historik i PD, tregoi dhe se si mori vendimin për numërimin e votave që në atë kohë ishin hedhur në kutinë e gabuar.

“Deklaron ish-kryetari se unë fitova bashkinë e Tiranës për arsye se përjashtova Berishën nga fushata, e vërtetë kjo aq sa është e vërtet se ai ka anëtarësuar Shqipërinë në NATO. Do ju tregoj një anë tjetër të kësaj ndodhie, çdo natë ulesha me ish-kryetarin e partisë për ta udhëzuar e strukturuar për të nesërmen në fushatë. Po këto nuk kanë vlerë, vlerë ka kjo. U mbyllën numërimet dhe Rama doli me 10 vota para dhe mua më njoftojnë zyratrë se në kuti janë gjetur vota të keq vendosura, këto quhen në kodin zgjedhor, vota të vlefshme. Mua një këshilltar i imi më thotë se ajnë gjetur këto vota dhe unë kërkova që të numërohen. Tani pjesa më interesante e tregimit, të nesërmen kishim një këshilltar fushate amerikan, njeri shumë i mirë dhe më troket mirëmnegjes, udhëro miku im i thash. Më thotë se në rrugën e Elbasanit ka shqetësim me numrin e votave, janë të shqetësuar dhe mund të mbajnë një deklaratë. Mund të them se po numëroj çdo votë në përputhje në dy kode, ata të ambasadës janë të ftuar të shkojnë aty. Vota njeriu nuk i marr, por vota njeriu nuk i fal. Zotëri më thotë se po të flas dhe në emër të Bashës dhe është dakord, i thash i thuaj Bashës se nuk e bëj për ty por për demokratët. Kjo është historia e fitores, e cili nuk mori as votat e koalicionet e partisë çfarë është e vërteta”,-tha Bersha./Opinion.al

Pas