Bota

Moti i keq në Pakistan, 44 viktima mes tyre dhe fëmijë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:18 - 09/01/22 |
Opi Nion

Ka shkuar në 44 numri i viktimave nga moti i keq në Pakistan.  Mësohet se 22 viktima mes tyre 10 fëmijë kanë ngelur të bllokuar nëpër makina, ku si pasojë e të ftohtit kanë humbur jetën në qytetin Murree, në Punjab.

Në Punjab, 7 persona të tjerë vdiqën nga shembja e një çatie, nga peshën e dëborës. Ndërkohë 12 persona të tjerë humbën jetën dhe 29 u plagosën në lagjen veriperëndimore të Khyber Pakhtunkhëa, në kufi me Afganistanin, nga moti i keq dhe me ngrica.

Departamenti Meteorologjik i Pakistanit pret një përmirësim për të paktën 72 orët e ardhshme.

Reshjet e borës nisën mbrëmjen e së martës dhe vijuan deri të premten në intervale të rregullta, duke tërhequr mijëra turistë. Reshje të tjera bore priten në 24 orët e ardhshme.

Pas