Aktualitet

Ministria e Brendshme propozon ndryshime të reja: Një kod unik për çdo banesë apo biznesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:52 - 13/11/22 |
Opi Nion

Çdo ndërtesë, apartament apo truall i lirë në shkallë vendi do të ketë një kod unik që identifikon vendndodhjen. Ky propozim vjen nga Ministria e Brendshme, për të shtuar një tjetër element identifikues krahas tetë elementëve që janë aktualisht për identifikimin e adresave.

Sipas projektligjit të propozuar, ky kod ka për synim lehtësimin e memorizimit të adresës për shtetasit në Republikën e Shqipërisë dhe krijimin e mundësisë për aksesimin e herëpashershëm të dokumentit unik shtetëror, pra Regjistrit Kombëtar të Adresave, që përmban elementët përbërëse të adresës.

Kodi unik nevojitet gjithashtu për të patur një vlerë të minimizuar të shkëmbimit të informacionit midis data-bazave kombëtare pa qenë e nevojshme që të kalojë i gjithë informacioni me tetë elementët e adresës, por të realizohet edhe përmes një elementi të vetëm. Ky numër do të jetë vetëm për ndërtesa, jo për bulevarde, rrugë, park ose shesh.

Mënyra e kodimit dhe struktura e kodit unik të adresës do të përcaktohet me Vendim të Këshillit të Ministrave”. Dokumenti është ende në fazë konsultimi dhe pritet që të kalojë në Kuvend./Klan News

Pas