Bota

Ministri turk i Mbrojtjes: Greqia të mos bëhet meze për të tjerët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:18 - 11/09/20 |
Al Do

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë Hulusi Akar iu drejtua Greqisë duke e paralajmëruar që të mos bëhet “meze” për interesat e të tjerëve.

Duke iu përgjigjur komenteve të ashpra nga samiti i Korsikës, Akar shkoi më tej duke bërë thirrje se disa njerëz duhet të heshtin

Në mënyrë që të ulen tensionet, disa njerëz thjesht duhet të heshtin.” Ata nuk kanë nevojë të bëjnë asgjë, vetëm heshtin, “tha Akar.

Akar kishte parasysh Francën kur i drejtoi mesazhin Greqisë, e cila sipas tij përdor helenët për interesat e saja në rajonin e Mesdheut.

Ata që hyjnë në komplot kundër Turqisë, siç ka ndodhur në të kaluarën, do të pësojnë të njëjtin dëm si në të kaluarën”, shtoi ai duke këshilluar Greqinë, të heshtë“, në mënyrë që të mos bëhen një meze për interesat e të tjerëve “.

Konteksti i mesazhit dhe mënyra se si ai u shpreh nga ministri i Mbrojtjes është cilësuar një kërcënim për luftë nga mediat greke nisur edhe nga fjalia “të mos bëhen meze“.

Turqia dhe Greqia janë në një përballje jo vetëm diplomatike sa i përket Zonës Eksluzive Ekonomike përreth ishujve përballë Turqisë në Egjeun Lindor duke bërë që dy vendet e NATO-s të rrezikojnë edhe luftën./ Opinion.al

Pas