Aktualitet

Meta:Do i kërkoj parlamentit ligj, të kontrollohen psiqikisht drejtuesit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:17 - 22/02/21 |
Semiljana Azizi

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka komentuar ditën e sotme nga qyteti i Vlorës deklaratën e kryeministrit Rama, teksa është shprehur se parlamentit të ardhshëm që do të dalë pas zgjedhjeve të 25 prillit, një ligj që të kontrollohen të gjithë drejtuesit psiqikisht, duke nisur nga Presidenti, kryeministri, kryetari i Kuvendit etj.

Përmbysje demokratike, prandaj flasim për referendum, sepse nuk jemi në një situatë normale, jemi në një situatë tërësisht anormale. Në vend që kryeministri të distancohej dhe të thoshte mos shpifte për presidentin ai bën të kundërtën, thotë Presidenti nuk është në rregull nga trutë.

Unë do t’i kërkoj parlamentit të ardhshëm që do të dalë pas referendumi që të miratojë edhe një ligj, por të jetë e domosdoshme dhe në Kushtetutë, të kemi një nen të kontrollohen të gjithë psiqikisht janë në rregull nga trutë para se të marrin detyrën, që Presidenti, kryeministri, kryetari i Kuvendit, ministrat, drejtuesit e të gjithë institucioneve”, tha Meta.

Kujtojmë se ditën e sotme Presdienti i Republikës Ilir Meta ka qenë në qytetitn e Vlorës teksa ka komentuar një sër deklaratash dhe akuzash të bërë ndaj ti nga maxhoranca./Opinion.al

Pas