Kryesore

Mesila Doda kundër Alibeajt: S’mund të përjashtohet politika nga Presidenca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:15 - 09/05/22 |
Opi Nion

Deputetja e PDIU Mesila Doda ka reaguar lidhur me draftin e Enkelejd Alibeaj. Në një reagim në rrjetin social “Facebook”, ajo duket se nuk është plotësisht dakord me kushtet e vendosura.

Ajo shprehet se askush nuk mund të paragjykojë e të përjashtojë politikën nga Presidenca.

Doda shkruan se nëse ka një post për exellencë, ku nevojitet një person politik është ai i presidentit.

U njoha nga mediat mbi draftin e pergatitur nga z. Alibeaj e besoj qe ne draft ka koncepte qe i bashkendajme.

Se pari, Kushtetuta shprehet qarte qe Presidenti si kreu i shtetit dhe perfaqesuesi i unitetit te popullit duhet te marre mbeshtetjen e shumices se cilesuar dhe eshte e detyrueshme te kerkohet konsensusi ne parlament. Se cilat jane formulat e perzgjedhjes mund te diskutohet po eshte e rendesishme te theksojme se konsensusi eshte i detyrueshem nga Kushtetuta e jo nje opsion per maxhorancen. Perndryshe do kishim vetem nje president si zgjidhje e krizes parlamentare por jo perfaqesues i unitetit te popullit.

Se dyti dhe kjo eshte po ashtu shume e rendesishme, nuk e kuptoj se perse kemi tendencen qe te perjashtojme politiken nga presidenca… nese ka nje post per exellence, ku nevojitet nje person politik eshte ai i presidentit. Askush nuk mund te paragjykoje e te perjashtoje politiken nga Presidenca. Ka midis nesh, nga e majta dhe e djathta, shume personalitete qe e permbushin perfaqesimin me te gjere se forcat e tyre politike. Duhet te respektojme profesionin tone dhe te pranojme qe ka mes nesh personalitete qe meritojne besim dhe respekt, prerogativa te cilat posti i Presidentit i ka te detyrueshme.

Mbetem e mendimit per nje president qe vjen nga politika dhe eshte i pranueshem per te gjitha palet”,-shkruan Doda në reagimin e saj./Opinion.al

Pas