Bota

Me pushkë e mitralozë në varkë, talebanët argëtohen në Parkun Kombëtar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:40 - 19/09/21 |
Opi Nion

Skena surreale janë shfaqur në vendin e njohur si “Kanioni i Madh” i Afganistanit. Parku Kombëtar Band-e Amir është një oaz i liqeneve blu mes maleve Hindu Kush.

Fotot që u bënë virale në internet të Shtunën tregojnë luftëtarët talebanë që hipin në varka me pedale në liqene, dikur të frekuentuara nga mijëra turistë vendas dhe të huaj.

Sikurse shihet në pamje ata mbanin pushkë dhe mitralozë, ndërkohë që lundronin.

Mediat e huaja shkruajnë se këto foto transmetojnë trishtim dhe shqetësim për shikuesit që kanë frikë për trashëgiminë e rajonit./Opinion.al

 

 

Pas