Aktualitet

Marokeni rrëfen dhunën barbare nga Policia e Durrësit: 7 ditë pa ngrënë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:57 - 21/05/21 |
Opi Nion

Një emigrant maroken akuzon Policinë e Durrësit se ka dhunuar barbarisht pasi kishte hyrë ilegalisht në Shqipëri.

Elmedi Nouak tregon se për 5 ditë ka qëndruar i izoluar në qeli dhe lakuriq dhe pa ngrenë. Aktualisht markoni qëndron para drejtorisë së policisë së Durrësit duke kërkuar celularin e tij për tu lidhur me familjen.

Ai thotë se është babi i dy fëmijëve, por policia e Durrësit i ka shkëputur çdo komunikim me familjarët pasi i ka sekuestruar telefonin. Në fytyrën dhe trupin e të riut shihen shenja e dhunës barabare që sipas tij janë bërë nga efektiv e policisë së Durrësit.

 “Kam qëndruar 5 ditë në birucë lakuriq dhe pa ngrenë. Më pas 3 persona, policë, më morëm me makinë dhe më kanë lënë në një zonë rreth 20 km larg. Mendoja se do më çonin në Rinas për të më ekstraduar, por mbaj mend që kur jam përmendur tek ajo zona ishte një fushë dhe isha lakuriq. Kam dalë në rrugë dhe kam bërë autostop. Më kanë sjellë në spital dhe kam qëndruar aty 3 ditë. Kam lënë spitalin, se dua telefonin tim. Kam që në Ramazan që pa folur me familjen, janë bërë merak për mua. Telefonin ma kanë marrë policët dhe unë e dua se do flas me prindërit e fëmijët. Më kanë lënë zbathur. Kam familje, dua telefonin. Policia ma mori. Isha në spital. Kam 3 muaj që qëndroj në Durrës, nuk kam dokumente. Kam ardhur këtu dhe iu jam lutur që të më japin telefonin. Kam ndenjur 7 ditë pa ngrenë, isha dhe në spital Më ka rrahur policia kështu. Dua që të shkoj në Itali, inshallah”, tha ai mes dëshpërimit./ Opinion.al

Pas