Bota

“Luftë” në det me një peshkaqen të bardhë, sërfisti humb jetën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:54 - 07/06/20 |
Al Do

Një peshkaqen i i bardhë, rreth 3 metra i gjatë, ka sulmuar dhe vrarë një sërfist 60-vjeçar në brigjet e Australisë.

Dy burra luftuan me peshkaqenin përpara se ta nxirrnin të plagosurin në breg, ku iu dha ndihma e parë për plagët e rënda në këmbën e majtë.

Pavarësisht përpjekjeve të tyre, burri, nga Tugun, Queensland, vdiq në plazh, tha policia.

Plazhet aty pranë u pastruan nga notarët dhe sërfistët dhe do të qëndrojnë të mbyllura për 24 orë.

Inspektori i Policisë së New Wales në Uells, u tha gazetarëve: “Burri u mor nxorr uji me ndihmën e disa sërfistëve të tjerë në zonë. Por në mënyrë tragjike ai ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes. Ai pësoi një dëmtim të rëndë në këmbën e majtë . ”

Ai e quajti veprimin e atyre që ishin përpjekur ta shpëtonin viktimën “asgjë më pak se heroike” dhe tha se peshkaqeni ishte pikasur “në disa raste pranë bregut”.

Sulmi i së dielës nuk është i vetmi sulm fatal i një peshkaqeni të bardhë në Australi këtë vit.

Në janar, një zhytës u vra pranë Esperance në brigjet e Australisë Perëndimore.

Në prill, një peshkaqen vrau një 23-vjeçar në Reef Great Barrier. /Opinion.al

 

Pas