Bota

Lufta në Ukrainë/ Presidenti Joe Biden i gatshëm të takohet me Putin nëse…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:11 - 02/12/22 |
Opi Nion

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden ka thënë se do të ishte i gatshëm të takonte presidentin rus, Vladimir Putinin, nëse ky i fundit do të ishte i gatshëm për t’i dhënë fund luftës.

Duke iu drejtuar gazetarëve së bashku me presidentin francez Emmanuel Macron, Biden theksoi se Putin nuk e kishte bërë ende këtë.

BBC shkruan se Macron dhe Biden theksuan se do të vazhdojnë të qëndrojnë kundër luftës së Rusisë.

Presidenti Macron e bëri të qartë se kishte rënë dakord me Biden se ata kurrë nuk do t’i nxisnin ukrainasit të bëjnë një kompromis “që nuk do të jetë i pranueshëm për ta”.

Një zyrtar i lartë ukrainas tha më herët se midis 10,000 dhe 13,000 ushtarë të saj ishin vrarë që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt.

As Ukraina dhe as Rusia nuk priren të nxjerrin shifra për viktimat, dhe komentet e këshilltarit presidencial Mykhailo Podolyak nuk janë konfirmuar nga ushtria ukrainase.

Pas bisedimeve të tyre në Shtëpinë e Bardhë, presidentët e SHBA-së dhe Francës lëshuan një deklaratë të përbashkët duke premtuar “mbështetje të vazhdueshme për mbrojtjen e Ukrainës të sovranitetit dhe integritetit të saj territorial”, duke rritur shpërndarjen e sistemeve të mbrojtjes ajrore dhe planet për një konferencë ndërkombëtare mbi Ukrainën në Paris më 13 dhjetor.

Sugjerimi i Presidentit Biden se ai ishte gati të bisedonte me liderin rus erdhi me një paralajmërim të rëndë dhe homologu i tij francez tha “ne kurrë nuk do t’i nxisim ukrainasit të bëjnë një kompromis që nuk do të jetë i pranueshëm për ta”./Opinion.al

Pas