Sport

Liverpooli “shkërrmoq” Manchester United


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:56 - 24/10/21 |
Opi Nion

Liverpool ka mposhtur Manchester United me rezultatin e thellë  0-5 në “Old Trafford”. Katër golat e kësaj ndeshje u shënuan në pjesën e parë të saj

Fillimisht ishte mesfushori Keita ai që zhbllokoi rezultatin në minutën e 5, më pas do të dyfishojë Jota në të 13’ dhe një dopietë e Salah në të 38’ dhe 45+5’ që do ta vuloste këtë ndeshje.

Në pjesën e dytë “të kuqtë” shënojnë edhe golin e 5 me Salah, duke vendosur edhe rekordin si lojtari i parë i “reds” në histori që shënon në fushën e United në tri ndeshje të fundit radhazi në të gjitha kompeticionet.

Salah është gjithashtu vetëm lojtari i dytë i LFC-së që shënon në pesë ndeshjet e para të ekipit të tij jashtë fushe në një sezon. Por, egjiptiani sot ka vendosur edhe një rekord tjetër: bëhet lojtari afrikan me më shumë gola në historinë në Premier League.

Dy minuta më pas, vendasit do ta shihnin më në fund njëherë topin në portën kundërshtare me Ronaldon që shënon një gol vertetë mjaft të bukur, por VAR më pas e cilëson të pavlefshëm.

Me këtë fitore Liverpool pozicionohet në vendin e dytë me 21 pikë një pak se Chelsea kryesues, ndërsa Manchester United renditet në vendin e 7 me 14 pikë.

Pas